poniedziałek, 3 sierpnia 2015

Project manager - opis zawoduProject manager – kto kryje się pod tym tytułem
Moda na wygodną i uniwersalną branżową terminologię spowodowała, że nie tylko wkroczyła ona frontowymi drzwiami do rodzimych, nie tylko dużych firm, ale zdominowała i wyparła stamtąd większość polskich określeń które są z reguły dłuższe i mniej precyzyjne. Warto jednak wiedzieć, że funkcja, którą zwykliśmy nazywać „project manager” to właściwie kierownik, osoba zarządzająca projektem. W skrócie, jest to specjalista z dowolnej dziedziny, który odpowiada za nadzorowanie przydzielonych mu projektów, a także sprawne ich prowadzenie i dbanie by nie przekroczyć deadlinów (kolejny makaronizm – chodzi o ostateczny i nieprzekraczalny termin zakończenia wszystkich prac związanych z projektem). Co ciekawe, jeszcze do całkiem niedawna project management był dziedziną, która nie budziła zbyt wielu skojarzeń. Dla odmiany dziś, większość firm (a zwłaszcza tych z branży B2B) nie potrafiłoby skutecznie prowadzić swojej działalności bez zatrudniania odpowiedniej ilości doświadczonych project managerów.

Mózg i serce projektu
Gdyby spytać project managerów o to, z czym naprawdę wiąże się wykonywanie przez nich zawodu, pewnie dowiedzielibyśmy się, że da się to porównać – metaforycznie, lecz jakże obrazowo, do bycia sterem, lub inaczej - mózgiem i sercem projektu. Niektórzy nie wahają się podać przykładów innych zawodów, wymagających osobistego zaangażowania, elastyczności (tego rodzaju praca rzadko wiąże się z pracą w godzinach 8 – 16) oraz olbrzymiego zaangażowania, bo zazwyczaj terminowa realizacja projektu wymaga interwencji w krytycznych momentach. Myli się zaś ten, kto sądzi, że project manager jest zewnętrznym egzekutorem terminów i przestrzegamy przed takim pomysłem. Niewątpliwie najważniejszą zasadą współpracy w zespole, a także pomiędzy zespołem i klientem jest okazywanie sobie szacunku. Zgodnie z tą zasadą kluczowe jest aby cały zespół wiedział jaki jest cel projektu i czuł łączoną odpowiedzialność za jego sukces. Project manager w całym tym systemie powinien zaś dążyć do tego, by być traktowanym jako pełnoprawny i równorzędny członek zespołu, który pomaga przezwyciężyć napotkane trudności.

Zdobyć zaufanie zespołu
To może brzmieć jak truizm, ale ciężko odczuwa się czyjś szacunek do wykonywanej przez siebie pracy, kiedy nikt nie pyta nas o zdanie. Dlatego, żeby zdobyć zaufanie, a dzięki temu także zaangażowanie, zespołu, należy najpierw konsultować wszystkie decyzje dotyczące projektu, z osobami odpowiedzialnymi za jego wdrażanie. Wyznaczanie terminów i szacowanie czasochłonności projektu wyłącznie w oparciu o swoje doświadczenie nie przynosi na dłuższą metę dobrych rezultatów i znacznie obniża morale w zespole. Dodatkowo ciężko wtedy wyciągnąć konsekwencje czy spodziewać się pełnej mobilizacji i większego zaangażowania w celu naprawy sytuacji.  Relacje oparte na szacunku będą procentowały zaufaniem, a zgrany zespół, w którym panują partnerskie relacje, powinien być jednym z priorytetów w pracy project managera, który profesjonalnie podchodzi do wykonywanych przez siebie obowiązków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz