środa, 8 kwietnia 2015

Zawód: prawnik, adwokat, radca prawny - opis, zarobkiZawód: prawnik
Praca prawnika kojarzy się nam przede wszystkim z pasjonującą karierą oraz wysokimi zarobkami i prestiżem. Jednak aby tego wszystkiego doświadczyć, trzeba najpierw przebyć długą i wyboistą drogę, usłaną długimi godzinami naukami, latami ciężkiej pracy oraz sporymi kosztami. Jednak biorąc pod uwagę wspomniane perspektywy, warto przez to wszystko przejść.

Co warto wiedzieć na początek?
Aby rozpocząć studia prawnicze i skończyć je z sukcesem, trzeba spełniać kilka podstawowych warunków. Trzeba być odpowiedzialnym, gotowym do ciężkiej pracy, mieć doskonałą pamięć oraz dużo samozaparcia. Nie można zapomnieć, że same studia, które są niezbędne, nie wystarczą, a cała droga do samodzielnej pracy w zawodzie może potrwać nawet więcej niż 8 lat. Do tego dochodzą też koszty szkoleń i pomocy naukowych.

Studia prawnicze
Na studia prawnicze bardzo trudno się dostać, gdyż na jedno miejsce kandyduje kilka do nawet kilkunastu osób. Decydujące znaczenie mają oceny ze świadectwa maturalnego z określonych przez konkretną uczelnię przedmiotów, przy czym zwykle są to: historii, WOS i język obcy, ale w wielu przypadkach pod uwagę brany jest również język polski oraz jeden z wybranych przedmiotów humanistycznych.
Studia opierają się przede wszystkim na pracy pamięciowej. Trzeba opanować liczne akty prawne oraz fragmenty podręczników. Naukę praktyczną natomiast trzeba sobie zorganizować na własną rękę, a więc już w czasie studiów znaleźć staż lub zatrudnienie (w kancelariach prawnych lub firmach windykacyjnych). Ukończenie studiów i zdobycie praktyki jest dopiero pierwszym małym krokiem do przodu. Następnym i niezbędnym jest kilkuletnie szkolenie zwane aplikacją.

Kilkuletnia aplikacja – adwokat i radca prawny
Aby prowadzić własną kancelarię adwokacką, trzeba być nie tylko prawnikiem, ale i  przedsiębiorcą. Do obowiązków adwokata należy także regularne udzielanie darmowej pomocy prawnej w sprawach karnych, które przydzielają Okręgowe Izby Adwokackie.
Najpierw jednak trzeba ukończyć wspomnianą aplikację, która trwa trzy i pół roku. Egzamin ma formę testu wyboru o umiarkowanym poziomie trudności, obejmującego materiał z całych studiów, a dostaje się każdy, kto prawidłowo odpowie na 190 z 250 pytań. Aplikację kończy bardzo trudny egzamin zawodowy, którego zdanie pozwala wstąpić pełnoprawnie w poczet palestry.
Dawniej o patrona aplikant musiał starać się sam, dziś przydzielenie patrona jest obowiązkiem Okręgowej Rady. W trakcie trwania aplikacji adepci pod okiem patrona zgłębiają tajniki zawodu. Do ich zadań należy praktycznie wszystko – od kopiowania dokumentów przez wysyłanie korespondencji po przygotowywanie pism procesowych. Dopiero w szóstym miesiącu szkolenia mogą występować w imieniu swojego patrona przed sądami.
Droga do zawodu radcy prawnego wygląda niemal identycznie. Jedynie zakres obowiązków jest inny - radca prawny nie występuje przed sądem w sprawach rodzinnych i karnych. Natomiast zasady przystępowania do aplikacji oraz jej odbywanie wyglądają identycznie, jak w przypadku przyszłych adwokatów.

Prestiż i zarobki adwokata
Prestiż zawodowy adwokata jest niewątpliwie wysoki. Z zarobkami niestety nie zawsze jest tak kolorowo, jak się większości z nas wydaje. Młody radca prawny czy adwokat może zarobić miesięcznie średnio 3 do 3,5 tysiąca złotych netto. Kilkanaście, kilkadziesiąt tysięcy złotych, a nawet i więcej to już zarobki, za którymi stoi większe doświadczenie, dłuższy staż w zawodzie i renoma. Trzeba mieć te na uwadze koszty związane z wykonywaniem tego zawodu, a i one niskie nie są. Sam wynajem biura może kosztować nawet kilkadziesiąt złotych. Do tego dochodzi samodzielne opłacanie składek ZUS oraz koszty oprogramowania w wysokości kilku tysięcy złotych rocznie.

System szkolenia i praca notariuszy
W przypadku notariuszy system szkolenia, warunki rozpoczęcia oraz koszty wyglądają podobnie, jak w przypadku adwokatów i radców prawnych. Również oni mają status funkcjonariuszy publicznych. Jednak praktyka jest już zupełnie inna, gdyż ich praca polega na stałym siedzeniu przy biurku i dokonywaniu czynności urzędowych – analizowaniu, sporządzaniu i podpisywaniu dokumentów. Aby zostać notariuszem, po ukończonych studiach prawniczych należy odbyć trzyletnią asesurę u boku patrona.
Minister Sprawiedliwości powołuje notariusza i wyznacza siedzibę kancelarii. I choć praca notariusza mocnych wrażeń nie dostarcza, to zarobki mogą być duże – nawet przekraczające kilkadziesiąt tysięcy złotych.. Na rynku nadal jest stosunkowo mało notariuszy, natomiast spraw wymagających ich udziału - bardzo dużo.
Jeśli interesuje Cię praca prawnika, masz dobrą pamięć, dużą motywację, nauka przychodzi Ci łatwo, a do tego stać Cię na pełną wyrzeczeń drogę do sukcesu – warto spróbować.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz