czwartek, 26 marca 2015

Zawód: kierowca rajdowyWielu chłopców marzy o tym, by w przyszłości zostać kierowcą rajdowym. Niejeden dorosły dziś mężczyzna przyzna też, że w nie tylko dzieciństwie pragnął zasiąść za kółkiem rajdowego wozu, ale także teraz, gdyby nadarzyła się taka możliwość, chętnie by z niej skorzystał. Kim jest w ogóle kierowca rajdowy?

W oczach osób, które oglądają relacje sportowe w telewizji, kierowca rajdowy to osoba, która pędzi ozdobionym kolorowymi naklejkami samochodem po wytyczonych trasach i przez bezdroża. Jest rozpoznawalny, sławny. Nikt nie ma wątpliwości, że jest doskonałym kierowcą, o świetnym warsztacie, który doskonale czuje się za kółkiem i stanowi ze swoim autem jedność. Ponadto musi też posiadać szereg cech, niezbędnych do pokonywania rajdów. Kierowca rajdowy musi być mocno skoncentrowany na jeździe autem, posiadać dobry refleks i umiejętność przewidywania różnych sytuacji na drodze.

Kręcenie kierownicą jako sens życia
W profesjonalnych rajdach, podobnie jak w każdym innym sporcie, konieczna jest pasja, gdyż tylko wtedy można mówić o zapale, który pociąga za sobą motywację do dokształcania się i stałego doskonalenia swojego warsztatu, co później przekłada się na sukces. Dlatego też kierowca rajdowy jest zwykle osobą, dla której operowanie kierownica auta jest całym sensem życia i która poświęca tej pasji praktycznie wszystko. Jest to wbrew temu, co wiele osób myśli, bardzo ciężka praca.

Długa i trudna droga do realizacji marzeń
Przyszły kierowca rajdowy musi przebyć długą, pełną wyrzeczeń, drogę od swoich marzeń do momentu poprowadzenia swojego pierwszego własnego bolidu. Konieczna jest cierpliwość, zrozumienie i wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół, a także umiejętność rozmawiania z ludźmi charyzma i siła przebicia. Oznacza to, że trzeba mieć duże umiejętności psychologiczne, by właściwie rozmawiać z osobami, które spotka się na drodze swojej kariery, jak chociażby ze sponsorami, których trzeba sobą zainteresować i przekonać do współpracy. Błędne jest więc postrzeganie kierowcy rajdowego jedynie jako osoby, która na wytyczonych trasach rozpędza swój samochód do zawrotnych prędkości. Musi być nie tylko doskonałym kierowcą, ale także psychologiem, strategiem, menedżerem i logistykiem. Konieczny jest też rozsądek, trzeźwe myślenie, zdyscyplinowanie i umiejętność zachowania zimnej krwi w trudnych i stresujących sytuacjach, jak i łatwość w nawiązywaniu kontaktów oraz wiara w siebie.
Ideałem jest osiągnięcie takiego etapu w swojej karierze kierowcy, kiedy nie popełnia się już żadnych błędów. Wynika to z połączenia takich cech, jak elastyczność, opanowanie i zręczność, które pozwalają dostosowywać się do różnych sytuacji na drodze oraz szybko radzić sobie z trudnościami i przeszkodami. Aktywność psychiczna jest wtedy na najwyższym poziomie i pozwala odpowiednio reagować na wszelkie niespodzianki na drodze.

A może rajd dla amatorów?
Dziś każdy, kto marzy o tym, aby zasiąść za kółkiem rajdowego auta, ma możliwość przejażdżki autem sportowym, wyścigowym czy rajdowym, na przykład dzięki serwisowi motoprezent.pl. Ponadto w kraju organizowane są także rajdy dla amatorów, którzy mogą spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Rajdy dla amatorów i kursy bezpiecznej jazdy prowadzone są właśnie przez kierowców rajdowych. Tutaj zainteresowani sportami motorowymi mogą przekonać się, jak to wygląda w rzeczywistości i czy jest to zabawa dla nich, a także podszlifować swoje umiejętności i kwalifikacje w prowadzeniu wozu. Natomiast młodzi gniewni, którzy szaleją swoimi autami w niedozwolonych miejscach, mają możliwość się wykazać.
Podczas rajdu osoby kierujące pojazdami mogą przede wszystkim rozładować wewnętrzne napięcie. Ponadto pozwalają też nabrać dystansu do siebie, wysokich prędkości oraz własnych umiejętności. Uczą też pokory, zwłaszcza młodych kierowców, którzy są nierzadko bardzo porywczy i przeceniają swoje możliwości, co przejawia się dużą brawurą podczas jazdy. Imprezy tego typu mają również charakter edukacyjny. Młodzi piraci drogowi zaczynają zwracać uwagę na swój poziom umiejętności w prowadzeniu samochodu i uczą się, jak należy zachowywać się na drodze. Można więc z powodzeniem stwierdzić, że stawanie się kierowcą rajdowym poprawia bezpieczeństwo na drogach.

Warto spróbować
Ci, którzy marzą o karierze kierowcy rajdowego zdecydowanie powinni spróbować swoich sił we wspomnianych wyżej atrakcjach. Będą mogli sprawdzić na własnej skórze, z czym przychodzi zmierzyć się ich idolom, a sami zdobędą nowe doświadczenia i umiejętności. Jeśli wahasz się czy sprawdzisz się za kółkiem sportowego auta, spróbuj swoich sił prowadząc Mitsubishi Lancer Evo RS, Ferrari California czy NIssana GTR na zamkniętym, bezpiecznym torze wyścigowym pod okiem zawodowego kierowcy. To jest idealny moment, żeby połknąć bakcyla lub wręcz przeciwnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz