wtorek, 20 stycznia 2015

Zawód: kominiarz - jak wygląda jego praca, opis i perspektywyZawód: kominiarz

Jak wygląda kominiarz, nie trzeba nikomu opisywać. Tego ubranego na czarno i umorusanego sadzą sympatycznego pana każdy z nas nie raz widział na ulicy i zgodnie z panującym przesądem łapał się za guzik. Czy to naprawdę przynosi szczęście? Na to pytanie nie odpowiemy. Możemy natomiast nieco przybliżyć tajniki tego zawodu.

Kto może zostać kominiarzem?
Aby wykonywać zawód kominiarza, właściwa wiedza wszelkiego rodzaju systemach wentylacyjnych i kominowych, kwalifikacje i uprawnienia nie wystarczą. Potrzebny będzie jeszcze zestaw cech, które zagwarantują, że swoją prace będzie wykonywał on prawidłowo. Musi być to osoba sprawna fizycznie, która nie boi się pracy fizycznej, na wysokościach i w trudnych warunkach. Musi być także odpowiedzialnie i rzetelnie podchodzić do swojej pracy, gdyż na jego barkach spoczywać będzie bezpieczeństwo osób, które przebywają w nadzorowanym przez niego budynku. To właśnie jego zadaniem jest zapobieganie pożarom oraz zatruciom czadem.

Jak zostać kominiarzem?
Na początek trzeba mieć przynajmniej wykształcenie zawodowe lub techniczne o profilu budowlanym. Drugim krokiem jest obowiązkowa trzyletnia praktyka u mistrza kominiarstwa, która pozwala przyszłemu kominiarzowi podejść do egzaminu czeladniczego w Izbie Rzemieślniczej. Po kolejnych trzech latach może podejść do egzaminu mistrzowskiego, po którego zdaniu staje się pełnoprawnym kominiarzem.

Zarobki kominiarzy
Niestety zarobki kominiarzy są często nieadekwatne do ryzyka i odpowiedzialności, jakie wiążą się z tą pracą. Średnio kominiarze zarabiają 2 500 złotych. Czasem dostają niewielkie „napiwki” od lokatorów, u których przeprowadzają  kontrole. Zarobek zależy też od tego, jakie kominy są czyszczone. W przypadku dużych kominów fabrycznych mogą dostać nawet 1600 zł netto za jeden komin, przy czym praca trwa około tygodnia.

Gdzie może pracować kominiarz i jak wygląda jego praca?
Dziś kominiarze najczęściej pracują w firmach kominiarskich, na etatach w spółdzielniach mieszkaniowych albo też prowadzą własną działalność gospodarczą. Jedni kominiarze zajmują się tylko pracami na wysokościach, inni ekspertyzami na podstawie wyników kontroli.
Najczęściej prowadzą prace prewencyjne, mające na celu zapobieganie sytuacjom zagrażającym zdrowiu lub życiu mieszkańców budynków. Kominiarzy widzimy więc na dachach domów, gdzie sprawdzają stan kominów, wloty wentylacyjne oraz, a także w pomieszczeniach, gdzie konieczny jest nadzór kominiarski. Poza kontrolą przewodów wentylacyjnych i kominowych kominiarze zajmują się także ich czyszczeniem i udrażnianiem. Ponadto kominiarze zajmują się także planowaniem rozmieszczania wspomnianych systemów oraz ich nadzorem.

Postrzeganie kominiarza
Status społeczny kominiarza jest wysoki, gdyż fach ten wiąże się z zapobieganiem groźnych dla zdrowia i życia ludzi usterek. Za odwagę i ciężką prace kominiarze są ogólnie podziwiani. Kominiarz jest także mile widziany, gdyż zgodnie ze starymi przesądami przynosi szczęście i dobrobyt.

Zalety i wady pracy kominiarza
Kominiarz przywodzi na myśl wiele pozytywnych skojarzeń, a jego profesja i praca budzi uznanie w społeczeństwie. Kojarzy się z niesieniem pomocy innym i działaniami prewencyjnymi. Zawód ten nie wiąże się też z obecnym w nowoczesnych miejscach pracy „wyścigiem szczurów”.
Do wad możemy natomiast zaliczyć duże ryzyko i narażenie na różnego rodzaju niebezpieczeństwa, jest to bowiem praca fizyczna na wysokościach i w trudnych warunkach.

Ciekawostka:
Patronem kominiarzy jest św. Florian. Jego święto zwane Dniem Kominiarza obchodzi się 4 maja.


Zdjęcie:
http://www.pogotowiekominiarskie.com.pl/img/kominiarz-kominiarka.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz