wtorek, 2 grudnia 2014

Zawód: architekt wnętrz, aranżacje wnętrz - info, zarobkiNa przestrzeni ostatnich lat można zauważyć, że coraz więcej osób interesuje się wystrojem wnętrz i przywiązuje dużą wagę do wyglądu pomieszczeń w domu. Dziś każdy chce, aby jego pokoje były zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne i oryginalne. W sieci mnóstwo jest inspiracji w postaci gotowych projektów stworzonych przez profesjonalistów. Osoby mające artystyczne dusze, pełne wyobraźni głowy, a do tego zdolności artystyczne, potrafią same poradzić sobie z wystrojem domu lub potrzebują jedynie asysty. Pozostali chętnie korzystamy z pomocy architektów wnętrz. Co ciekawe, polscy specjaliści w tej dziedzinie cenieni są nie tylko w kraju, ale i za granicą.
Jeszcze 20 – 30 lat temu w Polacy nie wyrażali zainteresowania projektami architektów wnętrz, gdyż nie pozwalały im na to z jednej strony warunki finansowe, a z drugiej utrudniony dostęp  do atrakcyjnych elementów wyposażenia mieszkań. Byli więc skazani na to, co było aktualnie w sklepach i na co było ich stać. Dziś sytuacja wygląda inaczej. Możliwości stworzenia ciekawych wnętrz są szerokie i ogólnodostępne. Architektura wnętrz rozwija się szybko i prężnie.

Artysta i inżynier w jednej osobie
Projekty tworzone przez architektów wnętrz muszą przedstawiają z jednej strony wizję autora, z drugiej natomiast, muszą być pożyteczne i funkcjonalne. Estetyka musi harmonijnie uzupełniać się z funkcjonalnością użytkową. Są to dwa nierozerwalne elementy. Dlatego też, by osiągać  zamierzone rezultaty, architekt wnętrz musi posiadać zarówno duszę artystyczna, jak i zmysł praktyczny.

Polskie wnętrza z duszą
Prezentowane na wystawach w Europie projekty wykonane przez polskich architektów wnętrz określane są jako projekty z duszą. Przyczyn dopatrywać się można w naszym słowiańskim duchu, który obecny jest w każdym projekcie pod postacią jakiejś ukrytej w głębi legendy lub anegdoty. I być może właśnie dlatego mają dużą szansę na zdobycie europejskich serc. Około 80% sprzedawanych za granicę projektów wnętrz wędruje do naszych zachodnich sąsiadów, gdyż w ich rodzimych projektach brakuje naszej lekkości oraz ulotności.

Studia na architekturze wnętrz
Studia architektoniczne dostępne są na uniwersytetach, politechnikach oraz akademiach sztuk pięknych. I na każdej uczelni wyglądają inaczej. Są to studia kosztowne, gdyż każdy student sam musi stworzyć sobie warsztat pracy, co wiąże się z zakupem odpowiednich materiałów i sprzętu. Konieczny jest warsztat przygotowany do szkiców, projektów, a nawet malarstwa i rzeźby. Niezbędny będzie także komputer i aparat fotograficzny. Studenci z reguły łączą naukę z pracą, gdyż tylko nieliczni mają stypendia socjalne i naukowe. Tygodniowo mają nawet koło 40 godzin zajęć, w tym kierunkowe, jak podstawy projektowania mebli, wystaw, projektowania architektonicznego, oraz rzeźba, malarstwo, rysunek, grafika i fotografika. W ostatnim czasie bardzo modne są kierunki projektowe.

Cechy architekta wnętrz
Od architekta wnętrz wymaga dobrego kontaktu z ludźmi oraz dużo energii, gdyż projekty często tworzone są w zespołach. Kolejną ważna cechą jest elastyczność, pomagająca się dostosować do wymagań różnych zleceniodawców. Każdy projekt trzeba więc zaczynać od białej kartki, czyli od zera.

Ciekawie i profesjonalnie
Nie ma chyba wątpliwości, że architekt wnętrz to zawód ciekawy. Każdy projekt to nowe wyzwanie i przygoda, a także nowe doświadczenie. Podczas gdy dawniej architekci wnętrz wykonywali jedynie zlecenia państwowe (nierzadko nudne), dziś można zauważyć duże zapotrzebowanie na projekty ze strony osób prywatnych, które chcą cieszyć się ciekawymi wnętrzami we własnych domach i mieszkaniach. Architekci nie są też ograniczeni lokalnie, gdyż realizują zlecenia również poza miejscem zamieszkania.

Możliwości zawodowe
Architekci wnętrz mogą zakładać własne firmy projektowe, pracując solo lub zatrudniając innych, zatrudnić się w na etat w biurze, uczyć  w szkołach i na uczelniach, a także związać swoją karierę z przemysłem meblowym. Wybierają zależnie od własnych predyspozycji, zainteresowań oraz aktualnej sytuacji na rynku pracy. Często zaczyna się od rzeczy małych, by potem przejść do większych, gdyż profesjonalista potrafi podjąć i bardzo dobrze zrealizować każdy projekt. Co ważne, architekci wnętrz nie muszą obawiać się bezrobocia. Wystarczą chęci i starania, by załapać się na interesującą posadę.
Zarobki architekta wnętrz
Według średnich, zarobki kształtują się w przedziale 2300-4000zł brutto. Pensja może być jednak znacząco większa w dużych miastach oraz przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz