sobota, 1 listopada 2014

Trener osobisty: chwilowa moda, czy stały trend ?

Czy warto korzystać z jego usług?
Ostatnimi czasy, za sprawą ogólnego zainteresowania dbałością o formę fizyczną i publicznych inicjatyw, które mają na celu propagowanie zdrowego stylu życia, coraz więcej osób postanawia skorzystać z usług trenera personalnego. Od trenera oczekujemy, że doradzi nam jak się odżywiać i ćwiczyć, by schudnąć, lub zwiększyć masę mięśniową i zmotywuje do działania, gdy decydujemy się dać za wygraną. Czy trening indywidualny ma faktycznie tak zbawienny wpływ na nasze zdrowie i sylwetkę? O tym – poniżej.

Biegać, skakać, latać, pływać
Nie od dziś wiadomo, że ruch sprzyja szybkiej utracie tkanki tłuszczowej i pozwala utrzymać wagę na stałym poziomie. Ma także dobroczynny wpływ na nasze zdrowie: obniża ryzyko ataku serca i wzmacnia naczynia krwionośne, a także zmniejsza poziom trójglicerydów i cukru we krwi, przy jednoczesnym podniesieniu poziomu tak zwanego „dobrego cholesterolu”. Ruch jest także naszym sprzymierzeńcem przy spalaniu kalorii i przyspieszaniu procesów metabolicznych. Nie wszyscy o tym wiedzą, ale wysiłek fizyczny wzmacnia również odporność. Nie można również nie docenić zbawiennej roli ruchu na ludzką psychikę. Ćwicząc, uwalniamy do naszego organizmu endorfiny – hormony szczęścia, które dodają nam energii i poprawiają samopoczucie. Dotleniony mózg lepiej pracuje – łatwiej nam się myśli, kojarzy i zapamiętuje fakty.

Trener osobisty – motywacja przede wszystkim
Jeszcze do niedawna zawód trenera personalnego można uważać za wąską specjalizację, wypełniającą niszę, która odpowiada za fanaberie klasy najbogatszej. Dziś coraz więcej osób korzysta z profesjonalnych usług trenera osobistego i nikt już się tym nie ekscytuje. Wszyscy wiemy, że w domu zazwyczaj ciężko wygospodarować sobie chwilę wolnego czasu na regularne ćwiczenia – mamy obowiązki i ciężko znaleźć motywację na tyle silną, by kierowała nami każdego dnia. Tu wreszcie pojawia się trener osobisty: osoba, która poświęca nam czas i skupia się na naszych  potrzebach. Zna nasze bolączki i wie co zrobić, by się ich pozbyć. Kontroluje ilość, jakość i rodzaj ćwiczeń, dba o nasze bezpieczeństwo podczas ich wykonywania i gwarantuje urozmaicony trening, który eliminuje poczucie nudy. Jeśli te ćwiczenia połączymy z indywidualnym programem dietetycznym, mamy realne szanse na osiągnięcie sukcesu w dążeniu do obranego celu. Należy jedynie pamiętać, że trenerem osobistym nie może zostać ktokolwiek – ten zawód wymaga rozległej wiedzy, nie tylko z zakresu efektywnych ćwiczeń, ale również ludzkiej fizjologii, dietetyki i regeneracji.

Ile to kosztuje
Koszty, jakie trzeba ponieść, umawiając się na spotkania z trenerem osobistym zależą od częstotliwości takich spotkań, a także spotkań kontrolnych i konsultacji z dietetykiem. Cena może wahać się między 700 a nawet 3000 zł miesięcznie, natomiast wydatek jaki trzeba przeznaczyć na pojedyncze spotkanie indywidualne to 100 – 200 zł. Za tę cenę kupujemy usługi trenera, który określa nam cel,  dokonuje wyboru odpowiednich ćwiczeń i diety, opracowuje plan treningu i dba o to, byśmy go przestrzegali (monitorując nasze postępy). Prowadzi również dokumentację naszej zmieniającej się wagi, stopień zawartości tkanki tłuszczowej, procent masy mięśniowej i rodzaj wykonywanych ćwiczeń. Taki rodzaj informacji zwrotnych to świetny monitoring naszych starań. Całą tę aktywność fizyczną, połączoną ze specjalnie dobraną dietą możemy, oczywiście, wdrażać na własną rękę, na podstawie informacji znalezionych w Internecie lub książkach, pod warunkiem jednak, że postawimy na regularność i nie stracimy motywacji już na samym początku drogi.
http://www.bcaa.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz