poniedziałek, 30 czerwca 2014

Zawód: Kierowca TIR-a (C, C1, CE) - wymagania, opisW wyobrażeniach wielu młodych chłopaków kierowcy TIR-ów są wolnymi podróżnikami, którzy mają możliwość zobaczyć kawał świata, poznać ciekawych ludzi. Dlatego też sami marzą o tym, aby w przyszłości zasiąść za kierownicą wielkiej ciężarówki i ruszyć na podbój świata.

Na wyidealizowany wizerunek pracy kierowcy ciężarówki wpływ mają niewątpliwie stare amerykańskie filmy, w których prowadzący imponujące wozy kierowcy są kowbojami przemierzającymi Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz, prowadząc przy tym wesołe pogawędki z przyjaciółmi przez CB radio. Jest wolny, niezależny i kocha swoją pracę. Jak wygląda praca kierowcy TIR-a w rzeczywistości i jak takim kierowcą zostać?

Odpowiedzialność i samotność
W teorii praca jest prosta: kierowca wsiada do samochodu, podjeżdża pod magazyn, gdzie towar ładowany jest do samochodu, następnie zawozi towar w miejsce docelowe, by towar został wyładowany. Ale to nie wszystko. Jest to przede wszystkim odpowiedzialna praca, gdyż trzeba przewieźć towar o dużej wartości ciężarówką, która też do najtańszych nie należy. Muszą dopilnować, aby towar był odpowiednio zabezpieczony przed transportem i żeby wszystko zgadzało się, gdy dojedzie z nim na miejsce.
Ciężarówka jest dość samotnym miejscem pracy, co nie każdy potrafi łatwo znieść. Dlatego wielu kierowców sporo rozmawia przez CB radio, zabiera autostopowiczów, by mieć przez jakiś czas towarzystwo.

Sztuka przetrwania
Na początku swojej przygody z jazdą TIR-em kierowcy poznają miejsca przy trasie, w których można dobrze zjeść i się umyć. Często muszą przygotować się na spędzenie w samochodzie tygodnia lub dwóch, dlatego też wożą ze sobą kuchenki turystyczne, telewizorki, lodówki samochodowe, a nawet laptopy z mobilnym Internetem. Wyjazd w trasę nie obejmuje noclegów w hotelu, z posiłkami i prysznicem. Kierowcy muszą radzić sobie sami. W kabinie nie tylko pracują, ale także wypoczywają i śpią. Muszą też przystosować się do spania o różnych porach, często nietypowych.
Zaplecze sanitarne stanowią zwykle stacje benzynowe. W Polsce niestety prysznice są na nich wciąż rzadkością, a jeśli już są, czystość w nich pozostawia wiele do życzenia. Na pozostałych stacjach liczyć można jedynie na umywalkę. Na europejskich trasach jest już lepiej, prysznicy jest więcej i są lepszej jakości.

Mit obieżyświata
Wielu wierzy, że jako kierowcy ciężarówek będą mogli zwiedzić kawał świata. Można co prawda sporo zobaczyć, ale z zupełnie innej perspektywy, niż się niektórym wydaje. Można zobaczyć świt, piękny wschód i zachód słońca, ale nie ma mowy o zwiedzaniu miast czy podziwianiu zabytków. Na to po prostu nie ma w trasie czasu. Jeśli jakaś chwila się znajdzie, warto poświęcić ją na sen lub odpoczynek, gdyż tego w trasie nigdy za wiele.

Możliwe problemy w trasie

Awarie, korki na trasach, konieczność zmiany koła czy też ciągnąca się w nieskończoność kontrola Inspekcji Transportu Drogowego to sytuacje, które na trwałe wpisane są do codzienności pracy kierowcy TIR-a. Gdy takie coś się przydarzy trzeba natychmiast dzwonić do dyspozytora lub szefa. Muszą oni o tym wiedzieć, by podjąć dalsze kroki.

Jak zostać kierowcą ciężarówki?
Mając prawo jazdy kategorii B powinniśmy zapisać się na kurs kategorii C lub C1. Pierwsza z nich upoważnia do prowadzenia pojazdów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a druga - od 3,5 do 7,5 tony. Dopiero po zdobyciu uprawnień jednej z tych kategorii można starać się o rozszerzenie E, czyli możliwość dołączenia przyczepy. Trzeba też zdobyć zaświadczenie lekarskie.
Zwróćmy też uwagę, czy samochód, którym będziemy jeździć, ma manualną skrzynię biegów. Jeśli nauczymy się jeździć na automatycznej i na takiej też będziemy zdawać egzamin, w naszym prawie jazdy znajdzie się adnotacja, że wolno nam prowadzić tylko takie ciężarówki, które mają automatyczną skrzynią biegów.
To jednak nie wszystko. Uprawnienia te pozwalają nam jeździć ciężarówkami tylko w celach prywatnych. Aby móc pracować jako zawodowy kierowca, musimy zdobyć jeszcze uprawnienia do przewóz rzeczy. Na kursie dowiemy się wszystkiego o pracy kierowcy, czyli ile czasu można pracować, ile odpoczywać i jak nadzorować załadunek. Dodatkowo warto pomyśleć też o uprawnieniach do przewozu towarów niebezpiecznych – ADR, wśród których znajdują się nie tylko paliwa czy gazy, ale również alkohole i kosmetyki. Kolejną możliwością jest transport zwierząt, co wiąże się z dodatkowymi pozwoleniami i zaświadczeniami, w tym również z sanepidu.

Kierowca musi dobrze znać się na swojej pracy, wiedzieć, na co może sobie pozwolić, a na co nie, za co jest odpowiedzialny, często musi naprawiać usterki w samochodzie. Musi też opanować trasy, jeździć możliwie najkrótszą drogą, kontrolować zużycie paliwa i godziny pracy.

Oferty pracy:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz