wtorek, 4 marca 2014

Prawo jazdy kategorii C i jego perspektywy w UE

Od kilku lat widać rosnące zainteresowanie zawodowym prawem jazdy kategorii C, które daje uprawnienia do prowadzenia samochodów ciężarowych. Uprawnienia te dają możliwość znalezienia pracy w kilku krajach członkowskich Unii Europejskiej, takich jak: Belgia, Cypr, Francja ,Holandia, Irlandia, Niemcy, Portugalia czy Wielka Brytania.
Szczególnie w Wielkiej Brytanii praca kierowcy ciężarówki staje się atrakcyjną alternatywą dla przebywających tam Polaków. Początki nie należą do najłatwiejszych, jednak warto zainwestować w swoją przyszłość, najpierw się trochę przemęczyć, żeby następnie móc zdobywać kolejne szczeble kariery i mieć szansę na wyższą pensję. Prawo jazdy kategorii C można zrobić w Polsce przed wyjazdem za granicę, jak i na miejscu. W Wielkiej Brytanii można zdać egzamin nawet przy słabej znajomości języka angielskiego.

Wymagania w Wielkiej Brytanii
Brytyjscy pracodawcy oczekują od kierowcy samochodu ciężarowego nie tylko odpowiedniego prawa jazdy, ale także odporności fizycznej, dyspozycyjności, zaradności, jak i odpowiedzialności i uczciwości. Zatrudnienie oraz lepsze zarobki pomogą natomiast zdobyć dodatkowe kwalifikacje, takie jak kategoria prawa jazdy C+E, pozwalająca kierować zespołem pojazdów, czyli samochodem ciężarowym z przyczepą, CPC pozwalającego na przewóz rzeczy, czy też ADR uprawniające do przewożenia materiałów niebezpiecznych.
Trzeba mieć jednak świadomość, że praca zawodowego kierowcy nie jest zajęciem dla każdego. Kierowcy ciężarówek, jeżdżący w dłuższe trasy przebywają poza domem nawet tydzień lub dwa, dlatego też nie poleca się tej pracy domatorom. Istnieją jednak możliwości pogodzenia pracy z życiem rodzinnym. Niektórzy kierowcy jeżdżą na określonych i krótszych czasach, często w nocy, lub nie opuszczając domu na dłużej niż 2 dni.
Zalety praktyki i doświadczenia
Do lepszej płacy prowadzą przede wszystkim praktyka i doświadczenie, które zdobyć można dzięki silnej determinacji oraz operatywności. Kierowca ciężarówki w Wielkiej Brytanii zarabia rocznie między 12 000 a ponad 24 000 funtów. Są również tacy, którzy twierdzą, że przy doliczeniu wszelkich dodatków i nadgodzin można dojść nawet do 50 000 funtów brutto.
Stawki godzinowe wynoszą około 11-12 funtów w przypadku początkujących i rosną wraz z doświadczeniem oraz posiadaniem dodatkowych uprawnień. Dlatego też kierowcy z kategorią C+E i uprawnieniami CPC i ADR zarabiają więcej.
Na wysokie wynagrodzenie trzeba też sobie zapracować. Same uprawnienia nie wystarczą, dlatego też tak ważne jest zdobywanie kolejnych cennych „kilometrogodzin”.

Jak zrobić prawo jazdy kategorii C w Wielkiej Brytanii?
Uzyskanie prawa jazdy kategorii C w Wielkiej Brytanii nie jest wcale trudniejsze niż w Polsce. Konieczna jest przede wszystkim chęć i motywacja. Ponadto trzeba liczyć się z koniecznością poświęcenia czasu na naukę oraz zainwestowania w kurs, egzaminy oraz w przypadku braku biegłej znajomości języka angielskiego w tłumacza podczas egzaminu. Koszt zrobienia prawa jazdy kategorii C w Wielkiej Brytanii zależny jest w dużej mierze od lokalizacji, wielkości i renomy ośrodka szkoleniowego. Waha się pomiędzy 1 500 a 1 700 funtów, natomiast kategoria C+E kosztuje kolejny 1000 funtów.
Jakie trzeba spełniać, aby móc zostać kierowcą samochodu ciężarowego w Wielkiej Brytanii?

  • Ukończone 21 lat.
  • Dobry stan zdrowia.
  • Minimum 185 dni pobytu w Wielkiej Brytanii.
Prawo jazdy na samochody osobowe.
Oferty pracy  na kierowcę kategorii C znajdziesz na stronie:
http://praca.znajdzto.pl/?__deform_form_id__=searchform&tag=kierowca+kat+C

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz