czwartek, 7 listopada 2013

7 rad – jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej


O czym należy pamiętać, udając się na spotkanie w sprawie pracy? Jak się przygotować? Czego unikać i jakich błędów nie popełniać? Oto kilka podstawowych wskazówek, które mogą pomóc w osiągnięciu sukcesu i pozytywnym przebiegu rozmowy kwalifikacyjnej.

1. Dowiedz się jak najwięcej o firmie, do której się wybierasz.
Choć to wydaje się naturalne, wiele osób zapomina, że ważne jest, aby wiedzieć coś o firmie, w której chcemy pracować. Warto dokładnie poznać branżę, poczytać o konkurencji, zapoznać się z usługami czy produktami firmy, do której się zgłaszamy, prześledzić jej historię, znać nazwiska najważniejszych osób czy informacje prasowe oraz inne publikacje w dotyczące tej marki. Mamy Internet, mamy Google, mamy Facebook – wykorzystajmy to! Nie chodzi tu tylko o zaimponowanie komuś naszą wiedzą czy udowodnienie naszego zaangażowania w sprawę i tego, że zależy nam na pracy. Będzie nam się - po prostu - łatwiej rozmawiało, a grunt stanie się pewniejszy. 

2. Przestudiuj dokładnie to, co zamieszczone jest w Twoim CV.
Często zdarza się, że zapominamy, co umieściliśmy w CV, które dotarło do danej firmy. Często jest również tak, że o czymś, co zostało tam zawarte nie chcemy już mówić lub tego jakoś akcentować, dlatego przygotujmy się pod tym kątem do rozmowy. Podczas spotkań rekrutacyjnych nawiązuje się pytaniami do tego, co wyliczone jest w naszym życiorysie. Prosi się o rozwinięcie, doprecyzowanie, wyjaśnienie… Przeczytajmy więc CV dokładnie przed rozmową, aby żadne pytanie nas nie zaskoczyło.

3. Przygotuj się na pytania dotyczące poprzedniej pracy.
Jeśli nie staramy się o pierwszą posadę, tylko zmieniamy pracę, można być w zasadzie pewnym na 100%, że padną pytania o poprzednie zatrudnienie, pełnione obowiązki, charakter pracy i powód jej zmiany. Bardzo ważną zasadą w tym przypadku jest to, aby NIGDY NIE MÓWIĆ ŹLE O PRACODAWCY. Nie narzekamy, nie oskarżamy, nie żalimy się. Odpowiadamy na pytania neutralnie – bez emocji, rzeczowo. Nie jest to czas ani miejsce na skargi. Postawa „ofiary poprzedniego pracodawcy” może tylko zaszkodzić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Nikt raczej nie doceni naszej otwartości i szczerości w tym temacie.

4. Zastanów się nad tym, o co chcesz zapytać.
Warto przed rozmową opracować sobie listę pytań do przyszłego / potencjalnego pracodawcy. Lepiej je spisać, a potem ułożyć sobie w głowie i zapamiętać. Z pewnością odpowiedź na część z nich uzyskamy w trakcie rozmowy, ale pod koniec każdego spotkania rekrutacyjnego zwykle daje się kandydatom możliwość zapytania o coś – i w tym momencie warto o coś zapytać. Robi to znacznie lepsze wrażenie niż brak jakichkolwiek pytań. 

5. Dobierz właściwy strój.
Zasada oczywista – ubrać się stosownie do okazji. Na rozmowę kwalifikacyjną należy przygotować sobie ubiór czysty, schludny, neutralny (w kroju i barwie) oraz dostosować go odpowiednio do stanowiska, o jakie się staramy, czyli na przykład... jeżeli aplikujemy do banku, załóżmy garnitur lub garsonkę, jeśli natomiast jesteśmy grafikiem designerem i idziemy na spotkanie do agencji reklamowej, nie musimy ubierać się aż tak „sztywno”, bo może wyglądać to nieco niewiarygodnie i sztucznie, a nawet mało kreatywnie. Zawsze miejmy na względzie ową adekwatność (do sytuacji, osoby, stanowiska, branży…).

6. Zaplanuj trasę, zabezpiecz dojazd na czas.
Przed pójściem na rozmowę o pracę sprawdź dokładnie lokalizację firmy, aby nie błądzić i nie szukać na 5 minut przed umówioną godziną spotkania. Zaplanuj trasę, sprawdź jak dojechać na miejsce, ile czasu to zajmie… Zastanów się czy lepiej skorzystać z komunikacji miejskiej, jechać własnym autem czy może na przykład zamówić taksówkę. Na spotkanie trzeba dotrzeć na czas. Nie wypada być zbyt wcześnie i absolutnie niedopuszczalne jest spóźnienie. Jeżeli zdarzy się coś nieprzewidzianego, na co nie mamy żadnego wpływu, pamiętajmy, aby niezwłocznie zadzwonić, uprzedzić i przeprosić za niepunktualność (lub – w ekstremalnej sytuacji – odwołać spotkanie).

7. Weź ze sobą dokumenty, certyfikaty, dyplomy, portfolio…
Spakuj do teczki i zabierz ze sobą niezbędne dokumenty. Warto mieć przy sobie wydrukowane aktualne CV, portfolio (jeśli chcemy się czymś pochwalić), referencje z poprzednich miejsc pracy, a także szczególnie ważne certyfikaty, dyplomy czy wyróżnienia. Bądźmy gotowi również na to, aby ewentualnie zostawić nasze portfolio do późniejszego przejrzenia – można w tym celu przygotować wcześniej w domu płytę CD z elektroniczną wersją tego, co chcemy potencjalnemu pracodawcy zaprezentować.

--

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz