czwartek, 10 października 2013

Marzysz o własnej firmie, ale nie masz środków na jej założenie? Są dotacje z UE… i nie jest to jedyna możliwość!Sytuacja na polskim rynku pracy niestety od wielu lat nie polepsza się... Obserwujemy coraz większe bezrobocie, wielu pracodawców proponuje tzw. umowy śmieciowe, a do tego zarobki - mimo coraz wyższych cen produktów i usług - wcale nie idą w górę.
Aby więc odnaleźć się, czy w wielu przypadkach zaistnieć na rynku pracy, coraz więcej osób decyduje się na założenie własnej działalności. Niestety, większość z nich nie posiada własnego kapitału niezbędnego na realizację swojego pomysłu. Czy w zawiązku z tym nasz plan pozostanie jedynie marzeniem, czy możemy jednak liczyć na jakąś pomoc finansową?

Na szczęście istnieją dotacje. Najpopularniejszymi są te pozyskiwane z UE, ale to nie jedyna możliwość. Pieniądze na rozpoczęcie działalności gospodarczej możemy uzyskać przynajmniej z kilku źródeł…


  • Pierwszym miejscem, do którego możemy udać się po pomoc finansową jest oczywiście Powiatowy Urząd Pracy. Jednak w tym przypadku musimy być zarejestrowanymi bezrobotnymi, gdyż dotacje z tego źródła przeznaczone są jedynie dla ścisłej grupy osób. Będzie potrzebny dobry pomysł, biznesplan i ukończone 18 lat. Wysokość dotacji to około 22 tys. zł, a na decyzję o ich otrzymaniu czeka się około 30 dni roboczych.

  • Inną możliwością otrzymania wsparcia finansowego są różnego rodzaju Regionalne Programy Operacyjne, realizowane przez urzędy marszałkowskie. Dotacje te możemy uzyskać na wyposażenie niezbędne do prowadzenia i rozwoju działalności gospodarczej, a także rozbudowy już istniejącego biznesu.

  • Alternatywnym źródłem finansowania są również fundusze pożyczkowe oferowane przez Instytucje Otoczenia Biznesu. Możemy je przeznaczyć na inwestycje związane zarówno z rozwojem, jak i z rozbudową przedsiębiorstwa.

  • Jeśli wykorzystaliśmy już wszystkie możliwości, zawsze możemy starać się o mikropożyczkę. Jednak w tym przypadku musimy mieć co najmniej minimalny kapitał początkowy, niezbędny do uruchomienia wymarzonego biznesu. Mikropożyczki kierowane są przede wszystkim do studentów, absolwentów lub np. pracowników naukowych. Maksymalna kwota tego rodzaju pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej wynosi 50 tys. zł.


Dotacje unijne wielu osobom pomogły zaistnieć bądź utrzymać się na rynku zawodowym. W zależności od naszego pomysłu na biznes, miejsca, w którym mieszkamy, a także działalności, którą chcemy założyć możemy dobrać odpowiedni program. Jest ich przynajmniej kilka jak: inkubatory technologiczne, wsparcie dla firm w małych miastach czy biznes w Sieci.
Oprócz nich jednak istnieją jeszcze inne możliwości, których nie warto omijać, ale dowiadywać się o nich z dodatkowych, często prywatnych źródeł i instytucji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz