piątek, 12 lipca 2013

Praca sezonowa w Polsce i za granicą – co warto wiedzieć o tej formie zatrudnieniaW okresie wiosenno-letnim następuje ekspansja sezonowych ofert pracy, co skutkuje wzmożonym zainteresowaniem tego typu zatrudnienia. Jest to szczególnie dobra forma zarobienia pierwszych i niemałych pieniędzy, głównie przez uczniów i studentów. Niemniej jednak, nie są oni jedyną grupą wiekową chętną do tego typu pracy. Wyjazd w celach zarobkowych na 2-3 miesiące bywa czasem bardziej atrakcyjny, niż praca na miejscu na pół lub pełen etat. Praca sezonowa najczęściej wiąże się z takimi branżami jak: rolnictwo: zbieranie warzyw, owoców; turystyka: praca kelnera, kucharza, hotelarza; handel: pracownik marketu, kasjer, hostessa - co jest charakterystyczne głównie dla okresu wakacyjnego.
                                                                                                                      
Pojawia się zatem pytanie: Gdzie i jak szukać ofert pracy sezonowej? Możemy np. przeglądać gazety, które dołączają dodatki związane z ofertami pracy - największy ich „wysyp” następuje na przełomie kwietnia i maja. Wynika to m.in. z faktu, iż pracodawcy chcą mieć pewność co do liczby zatrudnionych później osób. Dobrym sposobem jest także przeglądanie Internetu. Warto jest sprawdzić serwisy internetowe gazet, bądź portale stricte związane z tematyką pracy, np. pracuj.pl czy jobs.pl. Można również wpisać w wyszukiwarkę hasła typu „praca sezonowa oferty” czy „praca sezonowa na wakacje”. Zaleca się także skorzystać z usług sprawdzonej agencji pracy, czyli takiej, która jest zarejestrowana i posiada odpowiednie uprawnienia (zweryfikujemy to za pośrednictwem strony Krajowego Rejestru Agencji Zatrudnienia www.kraz.praca.gov.pl). Dość istotnym faktem, dotyczącym ofert w Urzędach Pracy jest to, iż weryfikują one dane pracodawców. Mamy wówczas pewność, iż nie zostaniemy zatrudnieni przez fikcyjną osobę. Innymi sposobem na szukanie pracy sezonowej jest rozeznanie się wśród znajomych – być może mają oni kontakt do sprawdzonych i pewnych pracodawców.

Jako pracownik sezonowy, możemy zatrudnić się zarówno w kraju, jak i za granicą. Na dużo lepsze wynagrodzenie niż w Polsce możemy liczyć m.in. w Hiszpanii (zbiór truskawek: 4-4,5 euro/godzinę, turystyka: do 1200 euro/miesiąc), Holandii (uprawa kwiatów, pielęgnacja ogrodów: do 1200 euro/miesiąc), Szwecji (zbiór runa leśnego: do 74 euro/dobę), Niemczech (zbiór truskawek: 5-7 euro/godzinę, turystyka: powyżej 1000 euro/miesiąc), Francji (winobranie: 9 euro/godzinę), Włoszech (zbiór warzyw, owoców: 4-7 euro/godzinę). Na przykładzie tych państw widzimy, iż stawki godzinne potrafią być trzykrotnie, a nawet czterokrotnie wyższe niż u nas.
Podejmując się wyjazdu za granicę, niemalże wskazana jest znajomość języków obcych (szczególnie angielskiego), co pozwoli nam na swobodne komunikowanie się, jak i pobyt na miejscu. Brak zrozumienia własnego szefa czy innych pracowników może skutkować konfliktami i nieporozumieniami. Wybierając pracę fizyczną warto jest sprawdzić, jakie są wymagania i czy jesteśmy w stanie im sprostać. To samo tyczy się naszych umiejętności. Jeśli ukończyliśmy szkołę gastronomiczną lub jesteśmy dobrymi kucharzami z zamiłowania, warto jest szukać ofert pracy w turystyce i hotelarstwie np. jako kelner.

Praca, przede wszystkim za granicą, daje nam poza dobrymi zarobkami, także możliwość poznania nowej kultury, ludzi, zupełnie innego stylu życia. Jeśli mamy taką ewentualność, warto jest zwiedzić dany kraj lub nawiązać kontakty, które w przyszłości mogą być bardzo pomocne przy ponownym poszukiwaniu pracy.

Decydując się na określoną ofertę pracy, koniecznie sprawdźmy warunki jej umowy. Powinniśmy bardzo uważać na nieuczciwych pracodawców, którzy żerują na naszej niewiedzy czy nieznajomości prawa pracy. Jeśli coś jest dla nas podejrzane czy niejasne – nie gódźmy się na stawiane warunki. Koniecznie przyjrzyjmy się punktom umowy dot. wynagrodzenia, miejsca zamieszkania czy ilości godzin, którą będziemy musieli przepracować. Co warto podkreślić, nie decydujmy się na podejmowanie pracy bez podpisywania umowy – nie dość, że możemy zapłacić wysoką karę, to nie będziemy mieli żadnych praw do dochodzenia roszczeń czy ubezpieczenia. Jeżeli mimo wszystko zostaniemy w jakiś sposób oszukani, w kraju bądź za granicą, powinniśmy bezzwłocznie zgłosić sprawę do Państwowej Inspekcji Pracy i na policję.

--
http://laboureconomics.files.wordpress.com/2012/05/praca-sezonowa.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz