poniedziałek, 24 czerwca 2013

Jak skutecznie nauczyć się języka obcegoW dzisiejszym świecie trudno poruszać się bez znajomości języków obcych. Jest to wręcz niezbędne, zarówno w podróży, jak i w pracy. Obecni pracodawcy wymagają od swoich pracowników znajomości co najmniej dwóch języków obcych, w tym jednego na poziomie zaawansowanym, a drugiego – na przynajmniej komunikatywnym. Stąd też ogromna popularność wszelkich kursów w szkołach językowych, kursów online i książkowych z dodatkami w postaci płyt. Jednak przy wyborze metody zawsze nasuwają się pytania, co należy robić, aby nauka była nie tylko skuteczna, ale również łatwa i przyjemna?

Z pewnością warto pójść na kurs do szkoły językowej, gdzie mamy możliwość prowadzenia dialogów i dyskusji oraz opiekę nauczyciela, który odpowie na nasze pytania i rozwiąże nasze wątpliwości. Jednak sam kurs to nie wszystko, warto wspomóc naszą naukę dodatkowymi metodami, które pomogą nam przyswoić i utrwalić wiedzę.

Powinniśmy przede wszystkim osłuchiwać się z językiem – słuchać piosenek, audycji radiowych, oglądać filmy (również kreskówki i skecze) w obcym języku. W dobie Internetu bardzo łatwo jest zdobyć materiały tego typu. Przy piosenkach warto przeczytać też ich teksty oraz tłumaczenia, których w sieci nie brakuje. W ten sposób poznamy całe wyrażenia i frazy.

Kolejnym ważnym elementem jest czytanie w obcym języku, którego się uczymy. Jako że w szkole i na kursach jesteśmy „skazani” na teksty, których treść niekoniecznie nas interesuje, w domu wybierajmy sobie teksty sami, gdyż poświęcając prywatny czas możemy czytać to, co lubimy. Czytajmy więc strony o tematyce związanej z naszymi zainteresowaniami i hobby, zajrzyjmy na blogi i fora, zapiszmy się na newslettery.

Następną umiejętnością związaną z nauką języka jest pisanie. Żeby więc je ćwiczyć, zacznijmy udzielać się na obcojęzycznych forach, w grupach dyskusyjnych, piszmy komentarze na blogach. Tutaj też wybierzmy tematykę, która nas interesuje. W sieci mnóstwo jest stron hobbystycznych tego typu.
Powinniśmy mieć też możliwość rozmowy w obcym języku. Poszukajmy w Internecie osób, które będą chciały rozmawiać przez Skype lub Gadu-Gadu. Przy odrobinie szczęścia znajdziemy nawet Native Speaker’ów. Nawiążmy więc z nimi kontakt, umówmy się na „pogaduszki”.
Musimy też wiedzieć, że pisząc lub mówiąc w obcym języku, nie możemy bać się popełniania błędów. Są one naturalnym składnikiem nauki języka i z czasem będzie ich coraz mniej. Piszmy i mówmy, nie stwarzajmy sobie dodatkowych barier.

Nie możemy też zapomnieć o zasadzie, że jeśli mamy się nauczyć języka, musimy chcieć. Nie nauczymy się na siłę, natomiast motywacja wewnętrzna jest w stanie zdziałać cuda. Potrzebna nam będzie też dyscyplina. Wyznaczmy więc sobie w kalendarzu regularny czas na konkretne ćwiczenia. I do dzieła! Tylko patrzeć aż świat i ciekawe miejsca pracy staną przed nami otworem.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz