środa, 8 maja 2013

Praca dla Polaków w krajach unijnychSytuacja na polskim rynku pracy jest ciężka. Młodzi ludzie mają trudności ze znalezieniem pracy, zaś starsi pracownicy są często zwalniani z powodu likwidacji etatów, i mimo doświadczenia muszą zmieniać branżę. Dlatego wiele osób decyduje się wyjechać za granicę. Mimo częstej bariery językowej i konieczności błyskawicznych kursów dokształcających, Polacy chętnie wyjeżdżają. W krajach Unii Europejskiej zarobki są nieraz kilkakrotnie wyższe niż w Polsce.

Norwegia jest aktualnie krajem najbardziej atrakcyjnym dla imigrantów z Polski. Są oni uważani za  rzetelnych i pracowitych. Jedyną przeszkodą dla naszych rodaków jest język norweski. Dlatego Polacy znajdują pracę w sektorach niewymagających jego znajomości: w rolnictwie, opiece, ogrodnictwie i budownictwie. Poszukiwani są również pracownicy branży turystycznej, zwłaszcza na południowo-zachodnim wybrzeżu, gdzie turystyka jest bardzo rozwinięta, głównie dzięki fiordom. W dużych miastach Polki znajdują pracę w charakterze pomocy domowej i sprzątaczki. Dodatkowo można dorobić biorąc nadgodziny, za które obowiązuje podwójna stawka godzinowa.  Pracownik bez kwalifikacji może liczyć na stawkę godzinową od 115 kr., zaś wykwalifikowany pracownik zarabia od 126 kr. Budowlańcy zarabiają średnio 20000 kr, kierowy TIRów 24500, a inżynier może liczyć na 40000 kr.

W Wielkiej Brytanii wzrósł popyt na wykwalifikowanych specjalistów. W Niemczech pracę znajdą wysoko wykwalifikowani pracownicy fizyczni, poszukiwani są budowlańcy i inżynierowie. Ponadto w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Niemczech prace dostaną osoby szukające zatrudnienia w sektorze usług i sprzedaży - sprzedawcy, akwizytorzy, kucharze, kelnerzy, pracownicy opieki osobistej.  Poszukiwani są również specjaliści z branży IT i pracownicy biurowi. W krajach Europy Środkowej rośnie zapotrzebowanie na pracowników opieki. Francja i Luksemburg to potencjalne kraje zatrudnienia dla techników informatyków. W Austrii, Francji i Wielkiej Brytanii poszukuje się techników nauk fizycznych i technicznych, a Czechy, Portugalia i Słowenia chętnie zatrudnią personel medyczny (poza pielęgniarskim).

Płaca w Unii Europejskiej jest zróżnicowana. W wielkiej Brytanii minimalne wynagrodzenie na umowie o pracę to 1148 funtów, zaś stawka godzinowa zależy od wieku - dla osób w wieku 18-21 lat jest to 4,77, a osoby powyżej 22 lat zarobią min. 5.73 za godzinę. Na wynagrodzenie minimalne powyżej 1000 euro możemy liczyć również w Luksemburgu (1610 €), Irlandii (1462 €), Holandii (1357 €), Belgii (1336 €) i Francji (1321 €).

Wyjazd na własną rękę nie gwarantuje jednak znalezienia pracy. Dlatego warto skorzystać z usług biur pośrednictwa pracy, które organizują również kursy dokształcające i językowe. Warto też wybrać agencję poleconą przez rodzinę lub znajomych.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz