wtorek, 28 maja 2013

Policjant - to nie tylko zawód, ale także powołanie.Policjant to zawód, który od zawsze cieszył się dużym zainteresowaniem. Jest to jedna z najbardziej intrygujących profesji na rynku pracy i z roku na rok przyciąga mnóstwo rekrutów.
Choć wielu osobom praca policjanta kojarzy się z czymś, co jest intrygujące, ciekawe, różnorodne… to w rzeczywistości służba ta jest niejednokrotnie "ciężkim orzechem do zgryzienia".

Co należy do podstawowych obowiązków policjanta?

W tym zawodzie, jak i w wielu innych, funkcjonuje coś takiego, jak specjalizacja, ale pewne powinności są wspólne dla wszystkich, bo to nie tylko zawód, ale przede wszystkim służba. Każdy policjant, niezależnie do swojej specjalizacji, zawsze ma obowiązek chronić porządek publiczny, walczyć z łamaniem prawa, przestępczością, podejmować określone działania prewencyjne w różnych sytuacjach, chronić społeczeństwo i jego mienie, a jeśli zachodzi taka potrzeba – podejmować różnorodne działania antykryzysowe (nawet antyterrorystyczne). Jak widać więc, to zajęcie to nie przelewki. Obowiązków jest całe mnóstwo, praca ciężka i niebezpieczna, a do tego mocno angażująca - zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

Mimo tego, z każdym okresem rekrutacyjnym chętnych w szkołach policyjnych przybywa. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, że wymagania są bardzo rygorystyczne, a więc wiele osób odpada już na wstępnych etapach rekrutacji.

Kto może wykonywać w Polsce zawód policjanta?

Osoba posiadająca obywatelstwo polskie, niekarana, korzystająca z pełni praw publicznych, mająca - co najmniej - średnie wykształcenie, nieprzeciętnie sprawna fizycznie. Do tego dochodzą jeszcze inne predyspozycje, jak na przykład: silna psychika, umiejętność podporządkowania się dyscyplinie służbowej, odwaga, chęć niesienia pomocy innym, łatwość uczenia się, etc.

Osoby, które pozytywnie przejdą proces rekrutacji mogą pracować np. w jednostkach kryminalnych, logistycznych czy prewencyjnych, a także w policyjnych oddziałach lądowych, wodnych lub lotniczych.

Nic więc dziwnego, że dla wielu osób jest to bardzo atrakcyjne. Do tego dochodzą jeszcze ogromne plusy, które daje nam wykonywanie tego zawodu, jak: wcześniejsza emerytura, atrakcyjne zarobki, pochwały, odznaczenia, awanse… Wszystko to sprawia, że kandydaci ciągle czekają w kolejce.

Jednak oprócz pozytywów warto również pomyśleć nad negatywami, które mogą mieć ogromny wpływ na nasze życie. Ciągły stres, praca w niebezpieczeństwie, a nawet z zagrożeniem życia, niekiedy brak szacunku czy akceptacji ze strony społeczeństwa… Nie każdemu to odpowiada.
Nie oszukując się, aby wytrwać w tym zawodzie, a do tego czerpać z niego przyjemność, nie wystarczą chęci czy duże mięśnie, trzeba przede wszystkim czuć powołanie...

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz