niedziela, 3 marca 2013

Jak zadbać o swoją przyszłą emeryturę?Przyszłe emerytury w świetle obecnie obowiązujących przepisów zapowiadają się fatalnie. Nie jest tajemnicą, że społeczeństwo się starzeje i coraz więcej osób przechodzi na emeryturę a relatywnie mniej ludzi pracuje na wypłacane emerytury. W Polsce, w obecnej sytuacji na jednego emeryta przypada czterech pracujących, a za kilkanaście lat będzie tylko dwóch. Dlatego już dziś o przyszłe emerytury musimy zadbać sami. 

Aktualny system naliczania emerytur gwarantuje wypłacenie ok 60 % średnich zarobków. W przyszłości spadnie do ok 30-40 %, to ogromna oszczędność dla państwa ale druzgocąca strata dla podatnika. W dramatycznej sytuacji będą kobiety. Ich przyszłe świadczenie może stanowić tylko 30 % średnich zarobków, wpływa na to krótszy okres składkowy spowodowany urlopami wychowawczymi. Patrząc na powyższe dane widzimy, że na obowiązkowym systemie ubezpieczeń nie ma co polegać. W obliczu tak funkcjonującego państwa warto zastanowić się nad alternatywnymi formami oszczędzania. Już u progu kariery zawodowej trzeba pomyśleć w jaki sposób zabezpieczyć się samodzielnie. 

Instytucja ZUS jest skostniałą formą zarządzającą naszymi pieniędzmi, co miesiąc z pensji na ubezpieczenie emerytalne odprowadzane jest prawie 20% (9,76% po stronie pracodawcy i 9,76% po stronie pracownika) naszych przychodów. Gdybyśmy odkładali na konto oszczędnościowe składki, które dziś co miesiąc z pensji przekazujemy do ZUSu, po 30 latach ze średniej pensji mielibyśmy zysk rzędu 200 tys. Takie oszczędności są możliwe już wtedy, gdy pomnażamy nasz kapitał o 5 % rocznie, a można znaleźć konto oszczędnościowe o oprocentowaniu sięgającym nawet 8 - 10 % w skali roku. Jeśli już zdecydujemy się otworzyć konto, należy bardzo uważnie przyjrzeć się ofertom. Propozycje banków znacznie różnią się, a każdy procent płaconej prowizji jest na wagę złota. Podobnym rozwiązaniem są również lokaty roczne, odnawialne. Zysk z lokat w porównaniu z tradycyjnymi formami oszczędzania jest tym większy, im dłużej odkładamy. 

Długoterminowe Oszczędzanie na emeryturę jest opłacalne w perspektywie czasowej - do kilkunastu lat, ponieważ w gospodarce pojawiają się innowacje, które sprawiają, że dawne rozwiązania są mniej atrakcyjne od pojawiających się nowości. Dlatego obserwując rynek finansowy warto szukać nowatorskich rozwiązań i sposobów oszczędzania pieniędzy i lokować kapitał w różnych inwestycjach.  

Kolejną formą oszczędzania, nad którą warto się zastanowić to inwestowanie w nieruchomości. Mając własne mieszkanie możemy zainwestować w kupno kolejnego, najlepiej na kredyt. Comiesięczna rata dla banku będzie naszą składką emerytalną. Inwestycja jest tym korzystniejsza, jeśli w sprzyjających okolicznościach sfinansuje ją nam lokator wynajmujący mieszkanie, a w przyszłości jedno z mieszkań można sprzedać. 

Lukratywną formą lokowania kapitału jest inwestycja w złoto kruszec, który nie straci na wartości, nie oprze się inflacji, a po latach pieniądze będziemy mogli odzyskać po aktualnej cenie rynkowej. Sztabki złota dostępne są już od ok. 200 zł, jest to zatem inwestycja dostępna nie tylko dla „bogaczy”. 

Na przyszłą emeryturę można oszczędzać na wiele sposobów. Można odkładać na konta oszczędnościowe, lokaty, inwestować w fundusze, nieruchomości lub złoto, ważne abyśmy mieli świadomość budowania naszego portfela emerytalnego już dziś.

2 komentarze:

  1. Jeśli chodzi o nieruchomości to trzeba to dobrze przemyśleć. Bez dobrej lokalizacji ciężko będzie wynająć mieszkanie. A o takie nie jest w cale łatwo. Konta oszczędnościowe są bardzo popularne, ale niestety korzysta z nich coraz mniej Polaków. Warto, aby młodzi ludzie poważniej myśleli o swojej przyszłości. – dotyczy posta: Jak zadbać o swoją przyszłą emeryturę?

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja ostatnio zdecydowałam się na założenie konta IKE w BPH TFI. Bardzo fajne rozwiązanie dające możliwość odkładania nawet niewielkich kwot z regularnością dostosowaną do indywidualnych możliwości. Wydaje mi się, że dziś bez oszczędzania na swoją emeryturę i polegając jedynie na ZUS i OFE nie ma co liczyć na spokojną emeryturę. – dotyczy posta: Jak zadbać o swoją przyszłą emeryturę?

    OdpowiedzUsuń