wtorek, 5 marca 2013

Dodatkowe źródło utrzymania - czyli praca dodatkowa dla każdegoObecnie wielu z nas poszukuje dodatkowego źródła utrzymania. Zmusza nas do tego przede wszystkim trudna sytuacja na rynku pracy, ciągłe zwolnienia, duże bezrobocie, a także niskie wynagrodzenie. W dzisiejszych czasach, aby można było pozwolić sobie na godne życie, coraz więcej osób musi pracować więcej, niż na jednym etacie. Niektórzy próbują pogodzić życie osobiste z dwoma etatami, ale na dłuższą metę jest to bardzo uciążliwe i wyczerpujące. Najlepiej więc podratować domowy budżet szukając pracy dodatkowej. Można w ten sposób zarobić kilkaset złotych i nie rezygnować całkowicie z normalnego życia. Przy poszukiwaniu pracy dodatkowej pojawiają się nam jednak pewne wątpliwości i pytania, na które warto sobie odpowiedzieć…

Jakie wątpliwości najczęściej wysuwają się na plan pierwszy?
·         Przede wszystkim, wszelkie aspekty prawne dotyczące zatrudnienia. W pierwszej kolejności należy wyjaśnić, że każdy, bez względu na to, czy posiada umowę o pracę czy też nie - może podjąć się pracy dodatkowej. Aby było to jednak zatrudnienie legalne, musi być uregulowane przez odpowiednią umowę. Zazwyczaj jest to umowa o dzieło lub umowa zlecenie. Takie umowy mają charakter cywilno-prawny. Nasz zleceniodawca odprowadza zaliczkę na podatek dochodowy, jest więc zobowiązany przygotować nam PIT - 11, a my musimy uwzględnić to przy rozliczeniu rocznym z urzędem skarbowym.
·         Tak samo jak żaden przepis nie zabrania pracownikowi podjąć dodatkowego zatrudnienia, tak samo żaden przepis nie reguluje maksymalnego wynagrodzenia, jakie może z takiej pracy płynąć. Sposób rozliczenia jest również taki sam, jak w przypadku umowy o pracę na cały etat. Może to być rozliczenie na podstawie stawki godzinowej, bądź za każdym razem, gdy wywiążemy się z powierzonych nam obowiązków. Pamiętajmy jednak o tym, że zarówno charakter wykonywanego zajęcia, jak również właśnie sposób rozliczenia, powinien być zawarty w umowie.
·         Jeśli jesteśmy osobami bezrobotnymi i podejmujemy pracę dodatkową musimy liczyć się z tym, że tracimy w takiej sytuacji prawo do zasiłku. Musimy powiadomić o tym fakcie urząd pośrednictwa pracy w ciągu 7 dni od momentu podpisania umowy.

Od czego zacząć poszukiwania pracy dodatkowej?
Na samym początku zastanówmy się co chcielibyśmy robić, ile możemy przeznaczyć na to czasu, czy chcemy, aby była to praca w domu, czy bierzemy również pod uwagę dodatkowe dojazdy, no i oczywiście o jaką kwotę chcielibyśmy powiększyć nasz budżet. Ustalenie tych podstaw pozwoli nam dopasować pracę dodatkową do naszych możliwości oraz umiejętności i wiedzy. Kolejnym etapem jest zastanowienie się nad tym, co lubimy robić, co potrafimy, w czym mamy doświadczenie, bądź w jakiej dziedzinie chcielibyśmy spróbować swoich sił.
Może to być opieka nad dziećmi, nad osobami starszymi, czy nawet zwierzętami. Możesz również wykonywać różnego rodzaju prace porządkowe, inwentaryzacje w sklepach, prace przy rozładowywaniu i rozkładaniu towaru, prace chałupnicze, bądź coraz popularniejsze - prace internetowe (tzw. telepraca lub praca zdalna), które mogą zainteresować wielu specjalistów różnych dziedzin (copywriting, programowanie, grafika komputerowa, etc.).

Jak szukać pracy dodatkowej?
Niezawodną i sprawdzoną metodą jest regularne, najlepiej codzienne, przeglądanie ogłoszeń w Internecie (serwisy ogłoszeniowe, portale społecznościowe, strony WWW wybranych firm, itp.).
Jeśli potrzebujemy dorobić, a do tego nie brakuje nam pomysłów na siebie, warto również rozważyć założenie własnego interesu. Wtedy mamy pewność, że będziemy robić to, co naprawdę lubimy, potrafimy i co w 100% będzie sprawiać nam przyjemność.


--
Zdjęcie: http://web-success101.com/wp-content/uploads/2009/06/151472_f520.jpg

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz