wtorek, 26 lutego 2013

Jak założyć własną firmę krok po kroku z profilem ePUAP ?Jak założyć własną firmę?


                Od 1 lipca 2011 roku zakładanie własnej działalności gospodarczej w Polsce uległo znacznemu uproszczeniu. Wszystko za sprawą Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej(CEIDG) czyli platformy internetowej uruchomionej przez Ministerstwo Gospodarki.
Pod adresem www.firma.gov.pl możemy od tej pory założyć firmę niemal bez wychodzenia z domu.
               

Profil zaufany ePUAP


                Naszą drogę z zakładaniem firmy powinniśmy zacząć od utworzenia tzw. profilu zaufanego Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej(ePUAP), który będzie nam niezbędny przy składaniu wniosku o rozpoczęcie działalności gospodarczej przez internet oraz przy dokonywaniu ewentualnych poprawek lub uaktualnień.
                Czym jest zaufany profil? Zaufany profil jest formą rozwiązania problemu, który ciążył nad e-administracją od wielu lat tj. uwiarygodnienia tożsamości osoby, która podejmuje działania za pomocą Internetu, czyli mówiąc wprost czy siedzący przed ekranem Jan Kowalski to rzeczywiście Jan Kowalski. Początkowym rozwiązaniem był tzw. podpis elektroniczny, ale posiadał on szereg błędów i barier utrudniających jego wdrożenie - jak konieczność ponoszenia wysokich opłat za wyrobienie karty służącej do składania podpisu elektronicznego czy kupno terminala służącego do obsługi karty. Niechęć, która pojawiła się wraz z podpisem elektronicznym wymusiła na urzędnikach szukania rozwiązania, które byłoby akceptowalne przez wszystkich użytkowników. Takim rozwiązaniem jest właśnie profil zaufany, którego założenie i korzystanie z niego są całkowicie bezpłatne, nie wymaga on dodatkowo żadnych terminali czy urządzeń, jedynie komputera z dostępem do internetu. Jak zatem założyć profil zaufany, który pozwoli nam na założenie wymarzonej firmy? Na stronie głównej CEIDG - www.firma.gov.pl - znajdują się trzy wyraźnie podzielone segmenty:
-        wybierz sposób podpisu
-        znajdź przedsiębiorcę
-        wypełnij wniosek przez internet
interesująca nas pozycja to 'wybierz sposób podpisu', która po kliknięciu prosi nas o wybór jednej z form podpisu elektronicznego, interesującą nas pozycją tutaj jest profil zaufany ePUAP, który zaznaczamy i klikamy pole 'dalej'. Następnym krokiem jest wypełnienie wniosku rejestracji, gdzie system będzie nas prosił o podawanie różnego rodzaju danych. Po wypełnieniu wniosku otrzymamy informację, kiedy nasz profil zaufany został utworzony, wtedy musimy udać się do wskazanego przez nas Urzędu Skarbowego, potwierdzić poprawność danych złożonych we wniosku i złożyć podpis. Od tej pory otrzymujemy login i klucz, które są naszym wirtualnym podpisem pod składanymi przez nas dokumentami.

Rejestracja działalności gospodarczej


                Aby dokonać rejestracji naszej firmy, musimy wypełnić tzw wniosek CEIDG-1, czyli wniosek o rejestrację działalności gospodarczej, niezbędny do tego będzie otrzymany przez nas profil zaufany ePUAP, o którym była mowa powyżej. Aby rozpocząć wypełnianie wniosku CEIDG-1 musimy się zalogować wpisując otrzymany login i hasło. Po zalogowaniu najeżdżamy na stronie główniej(www.firma.gov.pl) na jeden z trzech wyraźnych segmentów - wypełnij wniosek przez Internet. Następnie z menu po lewej stronie wybieramy zakładkę 'załóż działalność gospodarczą', gdzie po kliknięciu zostaniemy przekierowaniu na stronę, która rozpoczyna wypełnianie wniosku CEIDG-1. Od teraz musimy wypełniać pola zaznaczone czerwoną gwiazdką, które są niezbędnymi przy wypełnianiu wniosku. Wypełnianie nie jest czynnością trudną, a poziom trudności został tutaj zmniejszony do minimum. Po zakończeniu wypełniania wniosku, zostaje on automatycznie rozsyłany do organów administracji publicznej tj. Urzędu Statystycznego, Urzędu Skarbowego i Ministerstwa Gospodarki. Od tej pory nasza firma działa(bądź nie, jeżeli za datę rozpoczęcia uznaliśmy inny dzień) i możemy podejmować decyzje w jej imieniu.
                Częstym pytaniem dotyczącym zakładania firmy przez internet jest kwestia posiadania Numeru Identyfikacji Podatkowej(NIP). Jeżeli osoba zakładająca działalność gospodarczą nie posiada NIP-u, zostanie to zrobione automatycznie przez CEIDG po zaznaczeniu we wniosku pola 'Nie posiadam numeru NIP'. Warto również zauważyć, iż ogromnym udogodnieniem jest system informacji mailowej, gdzie interesujące nas wiadomości otrzymujemy szybko i na piśmie.

Uwaga na oszustów


                Należy pamiętać, iż wszystkie usługi oraz decyzje administracyjne dostępne za pomocą CEIDG są bezpłatne. Warto zwrócić na to uwagę, ponieważ zamieszanie jakie pojawiło się po wprowadzeniu platformy stało się polem do nadużyć dla oszustów, którzy wysyłając listy w kopertach i drukach przypominających te urzędowe, żądają pieniędzy za fikcyjne wpisy do rejestru przedsiębiorców.  Absolutnie nie odpowiadamy na takie wiadomości(pomimo gróźb umieszczanych na drukach), a najlepiej jeśli takie przypadki zgłosimy policji.

Gdzie możesz szukać pomocy?


                Należy pochwalić również bardzo praktyczne centrum pomocy dostępne na www.firma.gov.pl, które działa 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, a jeżeli mimo to mamy pewne wątpliwości zawsze możemy udać się do urzędu skarbowego lub do niego zadzownić, dodatkowo dostępna jest infolinia CEIDG - 801 055 088 (22 100 20 79 - z telefonów komórkowych) - działająca w godzinach 7-17.

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy artykuł. Chętnie pogłębię wiedzę w tym temacie. Jak wygląda kwestia prowadzenia księgowości przy własnej jednoosobowej firmie ?

    OdpowiedzUsuń