wtorek, 29 stycznia 2013

Jak szukać pracy online i offline
Im więcej możliwości, tym bardziej jesteśmy zagubieni. Kiedyś jedną (jeśli nie jedyną) drogą szukania( i znalezienia) pracy, było osobiste udanie się do wybranej firmy i zapytanie o wolne etaty. Dziś, gdy istnieje milion sposobów na znalezienie zatrudnienia, wydajemy się być bardziej bezradni, niż kiedykolwiek… Oto kilka najważniejszych wskazówek, które być może pomogą niektórym odnaleźć się w temacie.
 • Skorzystaj z internetowych serwisów ogłoszeniowych i umieść na ich stronach darmowe ogłoszenie.
 • Zamieść info o tym, że szukasz pracy na swoich kontach w portalach społecznościowych. Być może ktoś z twoich znajomych słyszał o pracy odpowiedniej dla ciebie, być może informacja dotrze do potencjalnego pracodawcy lub tzw. headhuntera.
 • Przejrzyj witryny biur pośrednictwa pracy i łowców głów, a także portale poświęcone tej tematyce. Jest szansa, że znajdziesz tam ogłoszenia o poszukiwanym pracowniku o kwalifikacjach odpowiadających twoim.
 • Wejdź także na firmowe serwisy WWW wybranych przedsiębiorstw, które interesują cie jako potencjalne miejsca pracy i sprawdź czy aktualnie nie publikują ogłoszenia rekrutacyjnego, czy nie ogłosili właśnie na przykład konkursu o staż lub etat, czy nie udostępniają na stronie formularza, poprzez który potencjalni kandydaci do pracy mogą przesłać swoje dane, informacje o wykształceniu, etc.
 • Regularnie przeglądaj fora internetowe i grupy dyskusyjne, gdzie pojawiają się wątki o pracy (poszukiwanej oraz oferowanej).
 • Zajrzyj na lokalne serwisy internetowe skupiające się na sprawach związanych z twoim miastem lub regionem. Tam również często ogłaszają się pracodawcy poszukujący nowych pracowników.
 • Wyślij swoje CV (plus ewentualnie także list motywacyjny i referencje) do wybranych firm, zwłaszcza tych dużych, które rekrutacje prowadzą w zasadzie non – stop, gdyż proces znalezienia konkretnego specjalisty trwa tam zwykle kilka miesięcy.

Szukaj pracy offline

 • Porozmawiaj ze znajomymi. Zapytaj czy ktoś wie może coś o jakimś wakacie w interesującej nas branży i miejscu. Być może w formach, w których pracują twoi przyjaciele czy osoby z rodziny lub nawet sąsiedzi, zwolniło się jakieś miejsce, które może być interesujące dla ciebie. Powiedz ludziom, że szukasz pracy. Prędzej czy później ktoś sobie o tym przypomni i zadzwoni do ciebie, by powiedzieć o jakiejś rekrutacji.
 • Odwiedzaj wszelkiego rodzaju targi pracy, na których wystawiają się najlepsi pracodawcy w kraju w nadziei przyciągnięcia najbardziej obiecujących pracowników. Warto nawiązać kontakty i zorientować się w aktualnej sytuacji na rynku pracy.
 • Przeglądaj ogłoszenia o pracy zamieszczane w gazetach i innych tzw. mediach tradycyjnych.
 • Odwiedź osobiście kilka biur pośrednictwa pracy i zaprezentuj swoją kandydaturę.
 • Zarejestruj się również w Urzędzie Pracy w twoim mieście. Nawet tam czasem można trafić na atrakcyjną ofertę pracy.

2 komentarze:

 1. Mieszkam w Bydgoszczy i nie wiedzieć czemu jest tam mega konkurencja w pracy, niespotykana w większości dużych miast. Ciekawe zjawisko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak to ciekawe zjawisko, bo ogólnie kujawsko pomorskie ma dość wysoką stopę bezrobocia 18%, a sama Bydgoszcz niską 9%. Może po prostu bezrobotni z okolicy zameldowani poza Bydgoszczą zjeżdżają się do tego miasta w poszukiwaniu pracy przez co realna konkurencja rośnie, a statystyczna pozostaje niska ...

  OdpowiedzUsuń