poniedziałek, 26 listopada 2012

Jak napisać dobre CV ?Krótkie pytanie – krótka odpowiedź: dobre CV to takie, które ktoś przeczyta, a po jego przeczytaniu zadzwoni lub napisze do nas, żeby zaprosić na spotkanie rekrutacyjne. To jest dobre CV! A teraz w szczegółach…


  • Dobre CV, jak zresztą dowolny dokument przesyłany do kogokolwiek, musi być sformułowane i sformatowane poprawnie – pod każdym względem. Ładna polszczyzna (angielszczyzna czy inny język, w jakim CV jest redagowane) plus estetyczna i przejrzysta forma to standard wyrażający również szacunek do odbiorcy. To podstawa!

  • Dobre CV nie powinno „ginąć w tłumie” innych. Wyróżnienie się zawsze jest w cenie, ale… uważajmy, żeby z tym nie przesadzić. Wszelkie udziwnione i zaskakujące odbiorcę wyróżniki są dobre, zwłaszcza jeśli staramy się o pracę na przykład w branży reklamowej, ale już na przykład w korporacjach finansowych mogą nie odnieść odpowiedniego skutku. Zatem… wyróżnij się – owszem, ale optymalnie.

  • Dobre CV to nie jest zbiór punktów, w których wylicza się tylko kursy, szkoły i wykonywane dotychczas prace plus kilka podpunktów o zainteresowaniach. Dobre CV pokazuje osobę i jej umiejętności oraz osiągnięcia, które są niejako efektem wykształcenia czy doświadczenia. Dlatego warto zacząć dokument nie od tego, jaką szkołę podstawową się ukończyło, ale od tego, co się faktycznie potrafi, a gdzieś pod koniec dokumentu poprzeć to wszystko zdobytymi dyplomami i certyfikatami oraz pełnionymi stanowiskami. Przykład? Proszę bardzo…

      Umiejętności: „potrafię prowadzić sklep internetowy”, „potrafię wprowadzić nowy produkt na rynek”, „potrafię projektować i programować aplikacje na FB”, etc. Potem…
Doświadczenie: „manager sklepu internetowego X”, „manager marki Y w firmie Z”, „programista w firmie X, dla której przygotowane zostały następujące aplikacje…”, etc.
Wykształcenie: „zarządzanie i marketing na uniwersytecie X”, „studia podyplomowe z informatyki”, „kurs z social marketingu”, etc.
Czyli zaczynamy od tego co najważniejsze popierając to kolejnymi argumentami. Szanujmy także czas odbiorcy i pozwólmy mu zacząć od tego, co go najbardziej interesuje.

  • Dobre CV to niezbyt długie CV, ale też niezbyt lakoniczne. Dajmy tyle, żeby nie zanudzić, ale żeby zdążyć zainteresować odbiorcę.

  • Dobre CV to CV użyteczne dla czytelnika, wygodne do przeglądania i praktyczne. Zawiera wszystkie potrzebne informacje teleadresowe. Zawiera zdjęcie osoby aplikującej na dane stanowisko. To norma, ale niektórym niestety ciągle trzeba o tych normach przypominać.

  • Dobre CV powinno zawierać także klauzulę (jest to w dobrym tonie), że wyrażamy zgodę na przetwarzanie naszych danych osobowych w procesie rekrutacji prowadzonym przez daną firmę.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz