niedziela, 26 sierpnia 2012

Zawody z przyszłością – popularne zawody w Polsce, po których łatwo znaleźć pracę


Jak zaplanować swoją przyszłość i jaki zawód wybrać, które profesje cieszą się największym zainteresowaniem? Jak zaplanować swoją karierę by w przyszłości wykonywać swój zawód z pasją mając dobre perspektywy zarobkowe?
W najbliższych latach w Polsce przewidywany jest szybki rozwój przede wszystkim w dwóch obszarach. Zawód przyszłości będzie można odnaleźć w branży technologicznej i branży medycznej.


Branża technologiczna
W tym obszarze wzrośnie zapotrzebowanie na wszelkiego rodzaju specjalistów, szczególnie branży IT. Najwięcej ofert  zgromadzonych w internetowych portalach pracy skierowanych jest do specjalistów branży IT. W obszarze technologii informacyjnych i komunikacyjnych pilnie poszukiwani są programiści, analitycy systemów komputerowych, administratorzy baz danych, projektanci stron WWW. Duże szanse na zatrudnienie mają również: graficy komputerowi, finansiści, analitycy, managerowie wyższego szczebla .


Branża medyczna
Dynamiczny rozwój w obszarze medycyny nie jest jeszcze tak zauważalny jak na Zachodzie, jednak w najbliższych latach w tym właśnie sektorze przewidywany jest największy wzrost zatrudnienia. Zawód pielęgniarki nie jest jeszcze u nas doceniany zarówno pod względem finansowym jak i w opinii społecznej, jednak docierające do nas tendencje z krajów zachodnich wskazują, że będzie wzrastać zapotrzebowanie na wykwalifikowanych opiekunów osób starszych szczególnie w prywatnych domach opieki. Poza tym popularne są takie stanowiska jak: farmaceuta, asystent medyczny, fizjoterapeuta czy terapeuta zajęciowy.[1]
W wyniku postępu technologicznego pojawiają się wciąż nowe profesje, niestety nie zawsze programy akademickie nadążają nad realnymi potrzebami rynku pracy, dlatego ważną zdolnością jest umiejętność samodoskonalenia ale przede wszystkim zdolność wykorzystania posiadanych umiejętności. Niezmiernie ważne jest śledzenie trendów na rynku pracy i świadome planowanie kariery. Wiedza o tym kogo rynek pracy będzie potrzebował w przyszłości jest informacją nie do przecenienia.  Korzystając z tej wiedzy umiejętnie, można nie tylko dobrze zaplanować swoją karierę ale czerpać radość z pracy, którą się wykonuje z pasją w godnych warunkach finansowych.[1] Na podstawie Best Jobs of 2012 – rankingu 10 najlepszych zawodów na 2012 rok, opracowanego przez portal U.S. News & World Report. Za: http://forsal.pl/grafika/606046,94872,zawody_z_przyszloscia_oto_10_najlepszych_profesji_na_2012_rok.html 14.08.2012, 10:55
Obrazki:
www.cylex.pl, freepik.com

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz