środa, 4 lipca 2012

Praca za granicą bez znajomości języka


Migracja za pracą stała się w ostatnich latach bardzo popularna. Wiele krajów po wstąpieniu do Unii Europejskiej otworzyło rynki pracy dla imigrantów. Pierwsze kroki mogą być trudne, szczególnie bez znajomości języka ale są sposoby by sobie poradzić. 


Przed przystąpieniem do szukania ofert należy się uzbroić w cierpliwość i zachować dużą dozę krytycyzmu. Każdą pracę znalezioną w Internecie należy dokładnie sprawdzić. Informacje trzeba czerpać przede wszystkim z wiarygodnych źródeł – ze stron urzędów lub organizacji państwowych. Oferty pracy można znaleźć w portalach polonijnych i gazetach lub skorzystać z tzw. ‘Job Center’ lub agencji pośrednictwa pracy. Warto skorzystać szczególnie z pomocy tych ostatnich. Agencje pośrednictwa często pomagają w znalezieniu pracy a ponadto zapewniają zakwaterowanie już na miejscu. Najważniejsze jest, że gwarantują pracę niemalże dzień po przybyciu do kraju docelowego.  Niektórzy z pośredników zapewniają przed wyjazdem podstawowy, bezpłatny kurs języka. Zazwyczaj trwa on 4 tygodnie i kierowany jest do osób, które zakończyły rekrutację z wynikiem pozytywnym. Zdanie egzaminu, po przebytym kursie, jest gwarantem otrzymania umowy o pracę. 

Ze słownikiem za pan brat 

Większość ofert pisana jest w języku ojczystym kraju, w którym planujemy podjąć pracę, zatem przed przystąpieniem do szukania ofert pracy należy zaopatrzyć się w słownik, który potem może stać się ulubioną lekturą. Warto również przed wyjazdem przetłumaczyć dokumenty - CV oraz wszelkie zaświadczenia i certyfikaty potwierdzające nasze doświadczenie, które mogą być pomocne w znalezieniu pracy. Im więcej informacji uda zebrać się przed wyjazdem, tym większe prawdopodobieństwo uniknięcia kłopotów już na miejscu.
Przed wyjazdem warto jednak zadbać choć o podstawowe przygotowanie językowe, jeśli nie w języku narodowym danego kraju to najczęściej preferowana jest komunikacja w języku angielskim.  Zdarza się, że polski kolega pomoże nam znaleźć pracę, jednak już na miejscu będziemy musieli zadbać o nią sami i rozmawiać z przyszłym pracodawcą chociażby o warunkach współpracy, zasadach wypłacania pensji, czy urlopach. 

W jakich branżach bez języka?

Bez znajomości języka najłatwiej ubiegać się o pracę sezonową np. przy zbiorach, na budowie, przy taśmach produkcyjnych. Warto wykorzystać czas, na niezbyt prestiżowym stanowisku, na naukę języka i poznanie kultury kraju, by w kolejnym sezonie znaleźć pracę na miarę swoich możliwości i wykształcenia.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz